• czerwiec

    6

    2024
  • 146
  • 0
Złoże AFM, nowoczesny materiał filtracyjny

Złoże AFM, nowoczesny materiał filtracyjny

Filtracja jest jednym z najczęściej stosowanych procesów w zakresie uzdatniania wody. Pozwala ona na usunięcie zanieczyszczeń stałych, nierozpuszczalnych w wodzie. Efekt filtracji może różnić się w zależności od zastosowanego materiału filtracyjnego. Nowoczesnym rozwiązaniem jest wykorzystanie szkła jako materiały filtracyjnego. Złoże AFM to amorficzny glinokrzemian, pochodzący z recyklingu butelek poddawany 3-etapowemu procesowi aktywacji.

Rodzaje wkładów filtracyjnych

Każde złoże filtracyjne cechuje się inną dokładnością filtracji oraz posiada swoje indywidualne cechy, zalety. Zdecydowanie najpopularniejszym złożem jest złoże piaskowe. Jego wykorzystanie umożliwia dokładną filtrację mechaniczną, jednak wymaga częstego czyszczenia, płukania. W zależności od usuwanych substancji wyróżniamy również złoża, takie jak odżelaziające lub odmanganiające. Do zmiękczania wody, czyli usuwania naturalnie występujących związków mineralnych, wykorzystywane jest złoże jonowymienne, którego działanie oparte jest na wymianie jonów wapnia czy magnezu na nieszkodliwe jonu sodu. Usuwanie wolnego chloru jest możliwe przez zastosowanie złoża z węglem aktywnym. W przemyśle spożywczym czy obiegach wody procesowej często wymaga się odchlorowania, ponieważ pozwala to na poprawę organoleptycznych właściwości wody, takich jak usuwanie drażniącego zapachu, smaku oraz poprawa koloru. Ponadto stosowane są również wielofunkcyjne złoża, gdzie każda warstwa odpowiedzialna jest za usuwanie z wody odpowiednich substancji, co umożliwia kompleksową filtrację.

Filtracja sitowa

Warto również wspomnieć, że oprócz złóż wyróżniamy również wkłady filtracyjne, takie jak dyski lub sita. Takie filtry najczęściej stosowane są przy dużym zużyciu wody lub jako pierwszy stopień filtracji, co jest praktycznym rozwiązaniem podczas filtracji bardzo zanieczyszczonych cieczy. Zaletą filtrów sitowych i dyskowych jest możliwość ciągłej pracy oraz automatyczny proces czyszczenia.

Wykorzystanie szkła jako materiału filtracyjnego jest jedną z nowoczesnych technologii. AFM (Activated Filter Media) to amorficzny glinokrzemian (szkło), który pochodzi z recyklingu zielonych i brązowych butelek. Wykorzystywany jest zarówno w filtrach otwartych jaki i zamkniętych. Znajduje zastosowanie w oczyszczaniu wody z różnych źródeł, takich jak woda gruntowa, powierzchniowa i morska oraz w oczyszczaniu ścieków.

Złoże AFM

Proces produkcji złoża AFM

Złoże AFM otrzymywane jest w nowoczesnych fabrykach zaprojektowanych i obsługiwanych specjalnie do produkcji aktywowanego szkła. Cały zakład produkcyjny jest zautomatyzowany oraz zasilany energią słoneczną. Fabryka wyposażona jest w panele fotowoltaiczne, które są w stanie wyprodukować około 850 000 kWh energii.

Recykling Szkła

Szkło wykorzystywane do produkcji AFM w 100% pochodzi z recyklingu, głownie szklanych butelek. W procesie sortowania szkła wykorzystywane są silne magnesy które wychwytują metale. Plastik oraz papier eliminowane są z odpadu za pomocą dmuchaw powietrza. Po eliminacji odpadów nie będących szkłem, pozostałość jest dokładnie czyszczona. Woda wykorzystywana w tym procesie to wyłącznie woda deszczowa, co znacząco wzmacnia pozycję zakładu w dziedzinie ekologii. Po myciu szkła, wodę poddaje się recyrkulacji poprzez poddanie jej do procesowi filtracji na złożu AFM.

Selekcja Szkła

Kolejnym etapem jest odrzucenie szkła białego za pomocą wyspecjalizowanej metody optycznej. Białe szkło nie zawiera tlenków chromu oraz żelaza, które są niezbędne do aktywacji złoża. Natomiast szkło zielone oraz brązowe zawiera te tlenki. Po procesie oczyszczania oraz selekcji szkła zielonego oraz brązowego, następuje proces kruszenia do optymalnych rozmiarów oraz właściwego kształtu.

Aktywacja chemiczna i termiczna 

Następnym, a zarazem najbardziej kluczowym krokiem produkcji jest 3-etapowa aktywacja złoża. Jest to aktywacja chemiczna oraz termiczna. Podczas tego procesu modyfikowana jest struktura oraz skład chemiczny szkła. W procesie aktywacji chemicznej złoże staje się samosterylizujące oraz posiada doskonałe właściwości adsorpcyjne. AFM®S staje się ujemnie naładowane, aby adsorbować metale ciężkie, natomiast AFM®NG staje się hydrofobowe, dzięki czemu doskonale adsorbuje substancje organiczne oraz mikrodrobiny plastiku.

 

Certyfikaty jakości złoża AFM

Kontrola jakości

Ostatnim etapem całego procesu jest szczegółowa kontrola jakości złoża. AFM posiada międzynarodowe certyfikaty jakości takie jak NSF-61 i DWI (UK) uzdatniania wody pitnej, w tym DIN-EN 12092. Dodatkowo złoże posiada również certyfikat HACCP dla produkcji żywności i napojów oraz spełnia normy ISO 9001 – ISO 14001 – OHSHS 18001:2007 systemu zarządzania jakością. 

Złoże AFM – podział

AFM®NG HYDROFOBOWA POWIERZCHNIAAFM®S UJEMNY ŁADUNEK POWIERZCHNIOWY
Hydrofobowa, neutralnie naładowana powierzchnia.Ujemny ładunek powierzchniowy.
Rozwiązanie w usuwaniu substancji organicznych, mikroplastików,
zanieczyszczeń hydrofobowych, takich jak węglowodory (oleje i tłuszcze).
Rozwiązanie w usuwaniu metali ciężkich (np. żelazo, mangan i arsen).
Złoże AFM NG
Złoże AFM S

Złoże AFM – zalety

Jednym z największych problemów większości złóż jest tworzący się na ich powierzchni biofilm, co stwarza zagrożenie dla skuteczności filtracji. Jest to śluzowata substancja, która chroni bakterie przed utlenieniem, przez co usuwanie ich z wody jest znacznie trudniejszym procesem. Wewnątrz biofilmu mikroorganizmy mogą się bardzo łatwo rozwijać oraz namnażać. Dodatkowo prowadzi on do zbrylenia złoża, co powoduje powstanie kanalików w złożu przez co filtracja staje się nieefektywna. Rozwiązanie tego problemu polega na zastosowaniu złoża AFM, które posiada właściwości samosterylizujące. Uzyskuje je dzięki wolnym rodnikom tworzonym na powierzchni ziaren, co tworzenie się biofilmu podczas przepływu wody przez filtr jest uniemożliwione. Jest to jedyne dostępne złoże na rynku posiadające takie właściwości.

Dodatkowo w procesie aktywacji zwiększona również zostaje powierzchna właściwa złoża, zapewniając lepszą wydajność filtracji. Większa wydajność procesu zmniejsza zapotrzebowanie na substancje chemiczne, dozowane do wody. Dzięki właściwościom samosterylizującym proces płukania złoża jest prowadzony rzadziej, a oryginalna budowa cząstek umożliwia zmniejszenie zużycia wody o około 50%.

Ponadto aktywowane złoże szklane jest również odporne chemicznie, co oznacza, że może być narażone na wysokie stężenia środków utleniających takich jak chlor, dwutlenek chloru, ozon oraz wiele innych. Co więcej, AFM jest przystosowane do pracy w szerokim zakresie pH (od 4 do 10) oraz w całym zakresie temperatur ciekłej wody (od 0 do 100⁰C), co sprawia, że złoże znajduje wiele zastosowań. Wysokie zasolenie oraz wysoka wartość TDS również nie mają wpływu na właściwości AFM.

Niebywałą zaletą AFM jest możliwość zastosowania go we wszystkich filtrach piaskowych, bez potrzeby inwestycji w nowe urządzenia. Wykorzystując to złoże, osiągamy znacznie lepsze efekty uzdatniania wody w porównaniu do innych złóż filtracyjnych oraz zmniejszamy koszty eksploatacyjne.

Filtr wypełniony złożem AFM

Złoże AFM – zastosowanie

Aktywowane szkło może być stosowane w różnych branżach przemysłowych. Można je stosować m.in. do wstępnego oczyszczania przed odwróconą osmozą czy w procesie dokładnej filtracji. Aktywowane szkło znajduje również zastosowanie w uzdatnianiu wody chłodzącej, wody procesowej oraz w oczyszczaniu ścieków. Wyniki otrzymywane w różnych procesach filtracji z zastosowaniem AFM potwierdzają efektywność złoża.

Złoże AFM posiada wiele unikatowych właściwości dzięki oryginalnemu sposobowi aktywacji szkła. Pozwoliła ono redukować mętność, zawieszone ciała stałe oraz zawartość pierwiastków takich jak żelazo, arsen, amoniak oraz wiele innych.

LEAVE A COMMENT

Your comment will be published within 24 hours.

NAPISZ DO NAS!

Wyślij do nas pytanie lub niewiążące zapytanie.

WYŚLIJ ZAPYTANIE
© Copyright 2024 EuroClean - Filtracja wody